Jánošík. Pravdivá história. (2009)

Jánošík. Pravdivá história. (2009)

Základné informácie o filme Jánošík. Pravdivá história. (2009)

Rok uvedenia: 2009 (premiéra 10.9.2009)

Žáner: historický

Krajina: Slovensko, Poľsko, Česko, Maďarsko

Réžia: Agnieszka Holland, Kasia Adamik

Réžia – ďalší: Andrzej Bednarski, Olga Chajdas, Paulina Bareńska

Asistent réžie: Weronika Migoń

Scenár: Eva Borušovičová

Kamera: Martin Štrba

Strih: Michal Czarneczki

Zvuk: Krzysztof Jastrzab

Scénografia: František Lipták, Marek Zawierucha

Návrhy kostýmov: Anita Hroššová, Magdalena Tesławska

Hudba: Antoni Lazarkiewicz

Produkcia: Rudolf Biermann, Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska, Izabela Wójcik

Výroba: Apple film production

Montáž: Marek Kráľovský

Obsadenie filmu Jánošík. Pravdivá história. (2009)

Václav Jiráček – Juraj Jánošík

Ivan Martinka – Tomáš Uhorčík

Michał Żebrowski – Turjag Huncaga

Marek Probosz – Satora

Borys Lankosz – Vavrek

Richard Krajčo

Marcin Czarnik

Michał Sieczkowski

Tatiana Pauhofová – Anička

Sarah Zoe Canner – Barbora

Gabriela Birová – Katka Soligová

Zuzana Fialová – Helena

Matúš Krátky – Mikuláš Šustek

Vladimír Jedľovský – Matúš Šustek

Halina Młynkowa – krčmárka

Bolek Polívka

Karel Dobrý – Plavčík z Dunajova

Attila Bocsarský – Kovalčík

Danuta Szaflarska – Jánošíkova babička

Maja Ostaszewska – čarodejnica Marketa

Katarzyna Herman – krčmárka Zuzana

Marian Dziędziel

Krzysztof Stroiński – župan Láni

Wojciech Andrzejuk – cisársky vojak

Radosław Krzyżowski – Potocki

Juliusz Krzysztof Warunek – cisársky dôstojník

Wacław Mikłaszewski – mládenec

Damian Łukawski

Technické informácie o filme Jánošík. Pravdivá história.

Dĺžka filmu: 140 minút / štvordielny seriál 180 minút

Farba: farebný

Aktuality k filmu Jánošík. Pravdivá história. (2009)

Pozrite si všetky články na tejto stránke o filme Jánošík. Pravdivá história.

Fotografie k filmu Jánošík. Pravdivá história. (2009)

  • Jánošík (1921)

Videá k filmu Jánošík. Pravdivá história. (2009)

Celý film si môžete na internete pozrieť na tejto stránke.

Bližšie informácie o filme Jánošík. Pravdivá história. (2009)

Jánošík aj v 21. storočí!

Možno aj takto by sa dalo upútať pozornosť na najnovší film o Jánošíkovi, ktorý svoju premiéru ešte len chystá. Poďme sa naňho pozrieť pekne po poriadku.

Celé sa to začalo diplomovým scenárom dnes už známej scenáristky a režisérky Evy Borušovičovej. Pridali sa k tomu mená producenta Rudolfa Biermanna a poľskej režisérky Agnieszky Holland a začalo sa s nakrúcaním ďalšieho filmu o Jánošíkovi. To však ešte netušili, že si budú musieť dať až 6 ročnú prestávku. Čo bolo však pred prerušením?

Jánošík do prerušenia v roku 2003

Veľké haló pred pár rokmi vyvolala už spomínaná svetoznáma režisérka Agnieszka Holland, ktorá spolu so svojou dcérou Kasiou Adamik prijali ponuku na nakrúcanie nového filmu o Jánošíkovi. Súhlasila s nakrúcaním pod podmienkou, že autorka scenára Eva Borušovičová projekt prepracuje. Podľa vlastných slov Borušovičovej, nebol problém scenár upravovať počas celého natáčania.

„Osobne sa nevzpieram zásahom do scenára v ktorejkoľvek fáze výroby filmu, ak sú nevyhnutné a sú pre dobro veci.“ (zdroj: http://www.filmsk.sk/show_article.php?id=68&movie=&archive=1)

Scenár bol, režisér tak isto a aj producent. Natáčaniu už teda nič nestálo v ceste.

Predstaviteľom hlavnej úlohy vo filme sa stal český herec Václav Jiráček a po jeho boku si zahral slovenský herec Ivan Martinka ako Uhorčík.

Príbeh o Jánošíkovi sa začal pod Tatrami nakrúcať už v polovici októbra 2002. Prvá klapka padla v Červenom Kláštore. Potom sa štáb presunul do Skanzenu pod Ľubovnianskym hradom. Odtiaľ smerovali do Jánošíkovej rodnej dediny – Terchovej a niektoré scény sa natáčali aj v historickom Kežmarku. Do januára boli jesenné a zimné scény, ktoré predstavovali takmer 40 percent filmu, hotové. Potom však nastal problém a na dokončenie filmu už nezostali financie.

Podľa slov producenta Rudolfa Biermanna boli na vine americkí partneri, ktorí neposkytli sľúbené peniaze. Prekvapilo ho aj samotné nakrúcanie, kde opisuje svoju skúsenosť z prvých 31 filmovacích dní: „Osobne sa prvýkrát stretávam s takým vysokým filmovým štandardom, neočakával som, že stojí i v našich podmienkach až toľko.“ „Nikdy pred tým som s režisérkou Agnieszkou Holland nespolupracoval, preto sa mi zle odhadovalo, ako náročne nakrúca.“ (zdroj: http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/pod-dotacie-janosikovi-sa-podpisali-v-podstate-vsetci/24940.html)

Podobne to videla aj režisérka Agnieszka Hollandová, ktorá bola zvyknutá na iné podmienky natáčania: „Občas nám síce chýbajú isté profesionálne návyky, na ktoré sme s dcérou zvyknuté zo západu. Žartujeme, že robíme veľkofilm spolovice amatérsky, ale i to má svoje kúzlo.“ (zdroj: http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/pod-dotacie-janosikovi-sa-podpisali-v-podstate-vsetci/24940.html)

Kto urobil v tomto prípade chybu, nejdem rozoberať, to nie je mojím cieľom, nechávam to radšej na kompetentnejšie osoby. Ja sa vrátim naspäť k filmu. Natáčanie sa teda na jar 2003 zastavilo. Nikto nevedel odhadnúť, či sa k nemu ešte podarí vrátiť.

Jánošík v medziobdobí 2003 – 2008

Vyjadrenia z tohto obdobia:

Agnieszka Holland (22. 3. 2007):

– na otázku o filme odpovedá: „Bohužiaľ, nepodarilo sa ho dokončiť, lebo producent zbankrotoval. Ja však stále dúfam, že ho raz dokončím.“

-o tom, či by sa k projektu ešte vrátila: „Vrátila by som sa, pochopiteľne, projekt predsa vinný nie je. Ale máte pravdu, bola to pre mňa trauma, všetkých nás to nepríjemne prekvapilo. Akoby ste v polovičke tehotenstva potratili. Na druhej strane, to, čo sa nakrútilo, stále je a podľa mňa je to veľmi pekné. Otázne je, či niekedy bude dosť peňazí na úplné dokončenie filmu. S polovicou peňazí už po druhý raz do produkcie nevstúpim.“

(zdroj: http://www.sme.sk/c/3207197/uspech-filmu-je-loteria-treba-vela-hrat.html)

Ivan Martinka ako Uhorčík (3. 5. 2005):

„Nakrútili sme asi štyridsať percent filmu. Videl som predbežný zostrih, a som si istý, že by to mohol byť veľmi sugestívny a silný film.“

„Mrzí ma, že sa to skončilo tak neurčito, veľmi by som si želal, aby som ho mohol dokončiť.“

Pred natáčaním filmu: „Smial som sa, keď ma volali na konkurz. Ale keď som dostal úryvok textu, hneď mi zaplo, že to nebude taký obyčajný film. S legendami nemá nič spoločné, v téme je obsiahnuté veľké napätie i psychologické dusno. Agnieszka to krásne vystihla – pred nakrúcaním nám povedala, aby sme si uvedomili, že nakrúcame psychologickú baladu.“

Na otázku, či by sa vrátil na nakrúcanie odpovedá: „Nemal by som problém opäť sa do príbehu vžiť. Horšie to však bude s detskými hrdinami. Napríklad, brata Jura Jánošíka hral šesťročný chlapec – dnes už vyzerá určite inak.“

(zdroj: http://www.sme.sk/c/2034486/Co-je-s-Janosikom-a-Uhorcikom.html)

Jánošík dokončený v roku 2008/9

Po takmer 6 ročnej prestávke sa našiel nový producent, ktorý sa odhodlal film Pravdivá história o Jurajovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi dokončiť. Rudolfa Biermanna vystriedal poľský producent a režisér Dariusz Jabłoński so svojou spoločnosťou Apple Film Production.

Odhodlanie dokončiť film o Jánošíkovi zdôvodňuje takto:

„Film zastavený v polovici nakrúcania je vždy problém. A dráma, najmä pre tvorcov. Dokončiť ho chcem kvôli Agnieszke Holland, ktorá sa na mňa obrátila s prosbou o pomoc. Dúfa, že som spolu so svojím produkčným tímom jednou z mála firiem v Európe, schopnou túto výzvu zvládnuť. Poznám všetky problémy spojené s týmto filmom. Sú väčšie ako pri produkcii veľkého filmu úplne od začiatku. Ale kvalita materiálu, ktorý bol zatiaľ nakrútený, ma presvedčila, že sa oplatí bojovať, aby Jánošíka diváci videli. Využili sme naše osemnásťročné produkčné skúsenosti a dnes vieme, ako film dokončiť.“ (zdroj: http://koktail.pravda.sk/janosik-bude-svetovy-film-tvrdi-jab-o-ski-fpe-/sk_kfilm.asp?c=A080524_191329_sk_kfilm_p29)

K natáčaniu sa vrátila pôvodná režisérka Agnieszka Holland so svojou dcérou Kasiou Adamik, množstvo tvorcov a tak isto aj pôvodní herci, hoci mali už o tých pár rôčkov navyše.

Zo slovenských hercov, ktorí si vo filme zahrajú (Ivan Martinka, Táňa Pauhofová, Marián Labuda), odstúpila od filmu Zuzana Fialová pre erotické scény. Nové nakrúcanie odštartovalo 21. júla 2008 a skončilo na jeseň. Bolo potrebné dotočiť zvyšných 60 percent filmu, čo sa aj podarilo.

„Mal som pocit, že nakrúcanie bolo zorganizované v poslednej chvíli, ale keď už sme boli na pľaci, všetko prebiehalo výborne,“ povedal herec Ivan Martinka. (zdroj: http://koktail.pravda.sk/uz-zase-skace-cez-kaluze-janosik-dal-/sk_kfilm.asp?c=A080918_101235_sk_kfilm_p38)

Zimné scény, ktoré sú pre natáčanie náročnejšie, sa natáčali už pred rokmi na Slovensku. Nebolo potrebné do nich nijako zasahovať. Podľa nového producenta Dariusza Jabłońského nakrútené materiály boli vynikajúcej umeleckej kvality. Druhá časť filmu sa odohráva v inom ročnom období, čo bolo jednoduchšie a menej náročné pre celý štáb. Tak isto nesmiem zabudnúť povedať, že sa zmenilo aj prostredie, v ktorom sa film natáčal. Namiesto Slovenska sa prešlo do poľských Tatier. Z toho dôvodu zapojili do filmu viacero poľských hercov a komparzistov.

Dariusz Jabłoński: „Tam, kde to má zmysel, budú na filme pracovať aj noví ľudia. Zapojíme známych poľských hercov do úloh, ktoré sa iba začnú realizovať. Nie je ich veľa. Keďže veľká časť peňazí pochádza z Poľska, je pochopiteľné, že v slovenskom filme budú aspoň poľskí herci. Veď film sa predsa bude premietať aj v Poľsku.“ (zdroj: http://koktail.pravda.sk/janosik-bude-svetovy-film-tvrdi-jab-o-ski-fpe-/sk_kfilm.asp?c=A080524_191329_sk_kfilm_p29).

Takto sa podarilo nakoniec film dotočiť. Na vznik prispel okrem spoločnosti Apple Film Production aj Poľský filmový inštitút, poľská verejnoprávna televízia a HBO Central Europe.

Rozpočet na film sa pohybuje na úrovni 21 miliónov poľských zlotých (6,3 milióna eur). Stane sa tak po Jakubiskovej Bathory najdrahším slovenským filmom. Odborníci ho považujú za filmovú udalosť roka 2009. Premiéra je naplánovaná na september 2009. Už sa na ňu teším.

O novom Jánošíkovi

Aký má byť najnovší Jánošík by mali najlepšie vedieť jeho scenáristka Eva Borušovičová a režisérka Agnieszka Holland.

Režisérka tvrdí, že film s názvom Pravdivá história o Jurajovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi má byť prvým stvárnením tatranského zbojníka opretým o fakty.

Potvrdzuje to aj scenáristka, ktorá pri písaní vychádzala z dobových prameňov a historických faktov.

„Základ tvoria fakty o živote Juraja Jánošíka, ktoré sa zachovali. Príbeh je doplnený udalosťami a činmi, ktoré boli v kontexte tej doby veľmi pravdepodobné. A zvyšok tvorí to, čo vzniklo v mojej hlave.“ (zdroj: http://www.filmsk.sk/show_article.php?id=68&movie=&archive=1)

Film však nemá byť plný len historických faktov. Zároveň a predovšetkým má byť zameraný na psychológiu Juraja Jánošíka. Chceli by ho ukázať ako človeka bez klišé, ktoré sa spájajú s jeho postavou. Ukázať ho z pozície tragického hrdinu, ako dramatický príbeh človeka, ktorý už ako 19-ročný bojoval v protihabsburskom povstaní. Tento fakt veľa ľudí ani nepozná.

Zároveň by chceli poukázať aj na jeho súkromný život, v ktorom sa mu veľmi nedarilo.

Z celého popisu, ktorý som si mala možnosť prečítať, by som to zhrnula asi tak, že z faktov o jeho živote sa snažili na jeho osobu pozrieť z psychologického hľadiska. Na jeho city, túžby, možnosti… A na základe toho to vyjadriť z pohľadu dnešného človeka. Čo by spravil, keby sa ocitol na jeho mieste, keby prežíval to, čo on, keby bol v takej istej situácii.

Sama autorka scenára Eva Borušovičová hovorí, že v hľadaní si svojho miesta v živote, v hľadaní si svojho šťastia sa ani za 400 rokov toho veľa nezmenilo. A z takého pohľadu by chceli poňať aj hlavného hrdinu Juraja Jánošíka. Či sa im to podarí, sa môžeme presvedčiť sami po premiére filmu. Tá je naplánovaná na 10. september 2009.

Zaujímavosti o filme Jánošík. Pravdivá história. (2009)

  • Aničku si zahrá na Slovensku obľúbená herečka Táňa Pauhofová. Nebude však milou Jánošíka , len jednou z frajeriek.
  • Eva Borušovičová písala scenár sedem rokov.
  • Rudolf Biermann z produkcie filmu po roku 2003 úplne nevypadol. Podieľal sa na nej aj pri dokončení, ale tu už bol menej prítomný.
  • Slovenská vláda poskytla na film 65 miliónov korún.
  • Mnohí Poliaci, medzi nimi aj druhý producent filmu Dariusz Jabłoński, hlavne do nakrúcania filmu pokladali Jánošíka za poľského zbojníka. Na základe historických faktov to však bolo vyvrátené.
  • Film bude po Jakubiskovej Bátoryčke druhým najdrahším slovenským filmom.

Užitočné odkazy k filmu Jánošík. Pravdivá história. (2009)

47 názorov na “Jánošík. Pravdivá história. (2009)”

  1. Spätné upozornenie: Anonym

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *