Prvá tlačovka k filmu Jánošík, pravdivá história

3. júna 2009 sme sa zúčastnili 1. tlačovej konferencie k filmu Jánošík. Pravdivá história. Konala sa presnejšie o 10:30 v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave. Okrem doterajších známych informácií o tomto veľkofilme sme sa dozvedeli ďalšie zaujímavosti.

Na tlačovke film Jánošík. Pravdivá história. reprezentovali režisérka Agnieszka Holland, scenáristka Eva Borušovičová, Jánošík Václav Jiráček, Uhorčík Ivan Martinka, Ugronovič Marián Labuda, Anička Táňa Pauhofová a producenti Dariusz Jablonski a Rudolf Biermann.

Režisérka Agnieszka Holland sa priznala, že keď jej producent Rudolf Biermann ponúkol scenár, v prvom momente ho odmietla. Prilákala ho k nemu až jej dcéra Kasia Adamik, ktorá sa zároveň stala spolurežisérkou. Po prečítaní scenára sa známa poľská režisérka do Jánošíka ihneď zaľúbila. Spojila sa s autorkou scenára Evou Borušovičovou a začalo sa na filme pracovať.

Počas tlačovej konferencie sa k filmu vyjadrili všetci prítomní, pospomínali si na priebeh natáčania a svoje zážitky. Predstaviteľ hlavného hrdinu Václav Jiráček sa napríklad naučil jazdiť na koni, šermovať a dokonca počas natáčania niektorých scén v zimnom období prišiel aj k omrzlinám. Táňa Pauhofová prezradila, že jej úloha Aničky nespočívala v známom príbehu tak, ako v ostatných filmoch. Nebola osudovou láskou Jánošíka, ale len jednou z troch. Takže vo filme diváci uvidia inú stránku hlavného hrdinu, ako boli dodnes zvyknutí. Okrem iného nás môžu prekvapiť aj ďalšie odlišnosti v príbehu. Scenáristka Eva Borušovičová sa snažila pri písaní pridŕžať toho, čo pravdepodobne naozaj bolo. Podľa slov režisérky môžeme od filmu čakať najmä jeho univerzálny a súčasný charakter. V tom spočíva inakosť najnovšieho filmu o Jánošíkovi.

Producent Dariusz Jablonski spolu s režisérkou počas tlačovej konferencie viackrát zdôraznili, že film je predovšetkým slovenský. Chceli zachytiť typické slovenské prvky, slovenský folklór a charakter. Aj keď má film medzinárodné obsadenie, v zahraničí bude premietaný v slovenskej verzii s titulkami. V Poľsku a Česku ho diváci však uvidia vo svojom rodnom jazyku.

Okrem filmu, ktorého dĺžka bude 140 minút, vytvoria aj štvordielny seriál. Ten ponúkne v 180 minútach aj zábery, ktoré sa do filmovej verzie už nevmestili. Takže sa môžeme tešiť aj na ten.

Okrem správy z tlačovej konferencie vám ponúkame aj videá, fotografie a nahrávku. Sami si môžete pozrieť, ako to tam vyzeralo. Tlačová konferencia mala veľmi príjemný, až „domácky“ priebeh. Po jej skončení nás čakalo menšie občerstvenie, v ktorom nechýbali korbáčiky 🙂

O tlačovke čítajte aj:

Webnoviny.sk: Agnieszku Holland nahovorila na Jánošíka dcéra

Cas.sk: Režisérka Jánošíka: Do toho filmu som sa zamilovala!

Aktualne.sk: Pravdu o Jánošíkovi ukáže Slovákom film. Konečne

Pravda.sk: Agnieszka Holland: Herci kvôli Jánošíkovi prestali starnúť

Záznam z tlačovky

Záznam z celej tlačovky k filmu Jánošík, pravdivá história (1 hodina, 7 minút, 15,3 MB) (treba si viac zvýšiť hlasitosť reproduktorov)

Fotografie z tlačovky

Videá z tlačovky

Poľská režisérka Agnieszka Holland hovorila veľmi pekne po slovensky:

Scenáristka Eva Borušovičová hovorí pravdu o Jánošíkovi:

Ako sa cítil v roli Jánošíka Čech Václav Jiráček?

Ivan Martinka si zahral Uhorčíka, čo si o tom myslí?

Táňa Pauhofová hovorí o svojej role Aničky:

Marián Labuda o svojom účinkovaní vo filme:

Otázky novinárov na tlačovke:

3 názory na “Prvá tlačovka k filmu Jánošík, pravdivá história”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *