Preložili sme z poľštiny zaujímavý článok o pripravovanom filme o Jánošíkovi. Článok je síce už pol roka starý, ale objavilo sa v ňom niekoľko zaujímavých informácií. Preklad nie je dokonalý a možno je trochu nepresný.
Zaujímavosti z preloženého článku s názvom Jánošík – rebel bez príčiny:
- nový film o Jánošíkovi by sa napokon mal volať Pravdivá história Jánošíka, uvidíme
- Poliaci sa pozastavujú nad vzhľadom Václava Jiráčka (Jánošík)
- nový Jánošík bude zbíjať pre zábavu
Jánošík – rebel bez príčiny
Autor: Piotr Burda
Dátum vydania: 12.09.2008
Zdroj: Gazeta.pl
Zbojník – idealista by dnes už nikoho nezaujímal. Nový Jánošík nepomáha chudobným v mene víťazstva dobra nad zlom. Bude kradnúť, pretože má rád adrenalín. Toto sa určite bude páčiť mladým.
Je horúci júlový deň, davy prúdia do Chocholovskej doliny, otcovia s batohmi a fotoaparátmi, mamy v šlapkách, deti v kočíkoch. Starodávne pastierske salaše na úpätí Chocholovských Mníchov z prelomu 17. a 18. storočia. Medzi chatrčami pobehujú ovce, sliepky a ušpinené deti, dospelí v súkennom oblečení stoja pod drevenou zvonicou.
Do stredu dobovej dediny sa napriek požiadavkám filmárov snažia dostať turisti. Mávajú vstupenkami do parku. „Ďakujeme, že ste použili blesk, máte skvelý suvenír a my musíme opakovať scénu,“ hovorí operátor do megafónu.
„Čo sa tu vlastne deje?“
„Točia Jánošíka.“
Na tom istom mieste pred 35 rokmi stála kaplnka, v ktorej si Jánošík (Marek Perepeczko, pozn.: poľský predstaviteľ Jánošíka z filmu) bral Marynu. Odtiaľ odišiel na šibenicu. Dnes tu Jánošík rozdáva peniaze chudobným.
Je ťažké ho zazrieť v dave, pretože nevyniká vzrastom. Dlhé čierne vlasy, modré oči, úsmev modela – to je on.
Turisti ohŕňajú nosom. „Je pekný, ale nevyzerá ako zbojník. Taký malý?!“
Filmovým zbojníkom je Václav Jiráček, 30-ročný herec z Prahy.
Na kritiku si už zvykol. „Nemusím sa podobať na svojich filmových predchodcov. My pracujeme na niečom novom.“
Nového Jánošíka točí Agnieszka Holland s dcérou Kasiou Adamik.
„Náš Jánošík bude viac súčasný. Veselý kulturista – to nie je to, čo láka mladých ľudí. Taký Batman, či James Bond sa časom stali čoraz viac zamračení, tragickí, romantickí. Ideme vlastne tým istým smerom.“ Hovorí Kasia Adamik.
Film Agnieszky Holland sa bude volať Pravdivá história Jánošíka.
„Musíme nejako pripraviť divákov, že to bude trochu iný Jánošík, nebude to komixový Superman, ale mladý, romantický chlapec, ktorý chce urobiť niečo zaujímavé,“ hovorí Holland.
Čo odlišuje rebela od zločinca
Jánošík v predstavách Poliakov to je Marek Perepeczko zo seriálu Jerzyho Passendorfera z roku 1973. Režisér spoločne so scenáristom vymysleli ideálneho hrdinu, ktorý mohol mať ďaleko od historickej pravdy, ale stal sa národným hrdinom.
Bráni chlapa, ktorého bijú pandúri. Rebeluje, pretože nerozumie, ako ho môžu biť za nič. Pridá sa k zbojníckej bande, pretože nesúhlasí so sociálnou nespravodlivosťou. Ideológia je jasná: chudobní, ponížení a ukrivdení chlapi, a na druhej strane čiernobieleho konfliktu šľachtici, zlí (a vďaka znamenitému hereckému výkonu Czechowicza and Kociniaka taktiež groteskní a zábavne neporiadni).
Podobným spôsobom ukazujú Jánošíka Česi a Slováci. Natočili o ňom šesť filmov. V každom zbojník berie bohatým a dáva chudobným. Jánošík zapadal do propagandy v Československu a v Poľsku.
Jánošík to je ideál – silný, trafí pištoľou mincu so zavretými očami, vie, ako sa správať v salónoch, je šľachetný a spravodlivý až na smrť.
Táto legenda je zaznamenaná v našich hlavách. Neviem si predstaviť iného Jánošíka. Ale budem musieť.
„Náš Jánošík je prvý, ktorý je založený na historických dokumentoch z procesu. V scenári sme pridali – tragičnosť a psychologickú hĺbku.“ Hovorí Holland.
Prečo sa Jánošík presadil v histórii? Takých ako on bolo veľa.
Holland hovorí: „Myslím, že fascinácia jeho osobou vychádza z faktu, že bol taký mladý, stal sa vodcom vo veku 22 rokov a skoro zomrel. Bol najmladší z celej družiny, nikdy nikoho nezabil. Vedel písať i čítať, ovládal niekoľko jazykov. Prevyšoval kumpánov o niekoľko tried.“
Ale bral bohatým, aby pomohol chudobným?
„Originálny Jánošík mal vlastnosti Robina Hooda, ale to nemá žiadne historické pozadie. Žil zo dňa na deň. Zbíjanie bola preňho zábava. V nejakom zmysle si nebol vedomý následkov.“
Zbohom legenda.
Naozajstný Jánošík sa narodil v roku 1688 v Terchovej, tam pásol ovce. Ako vojak Františka Rákociho bojoval v Uhorsku. Po porazení povstania bol vo vojsku Habsburgovcov. Slúžil v rakúskej cisárskej armáde na zámku v Bytči. Vo väzení tam spoznal zbojníka Tomáša Uhorčíka, ktorý ho po úteku z väzenia zverboval do svojej zbojníckej družiny. Rýchlo mu predal velenie v družine. Jánošík zbíjal krátko. Prepadával kupcov, miloval dievčatá. V roku 1713 to jeho družina prehnala, zabila kňaza. To bolo priveľa – 18. marca 1713 v Liptovskom Mikuláši zavesili Jánošíka na hák za posledné rebro.
Podľa Holland Jánošík nebojuje so žiadnym systémom, nechápe ho ako revolucionára. On proste nechce celý život pásť ovce: „Tento film je o mladom mužovi, ktorý si vybral atraktívny spôsob života. Ak chcete byť voľní a robiť niečo zaujímavé v tom čase, nemáte na výber. Je to niečo podobné, ako s mladými Američanmi z nižších vrstiev – vyberú si armádu, lebo je to jediný spôsob ako zvýšiť svoj status.“
Taký „neglorifikovaný“ Jánošík – behá po lese, prepadáva, kradne a zabáva sa – mal by sa trafiť do vkusu dnešného diváka, ktorý má rád extrém, balansovanie na hrane.
Moje deti nerebelujú, nemajú nič proti nemu
„Dnes by nebol dobre prijatý statočný Jánošík,“ hovorí Andrzej Kościołek – sociológ na Prírodno-humanistickej univerzite v Kielcach, „Jánošík zo 70. rokov sa dobre hodil na vtedajšie potreby. Obranca utláčaných, a utláčaní sme boli v tej dobe všetci.“
A dnes? „Dnes nepotrebujeme žiadneho ochrancu. Sme vzdelaní, máme iný životný štýl a sme na úplne inej úrovni, sociálnej, vzdelanostnej a ideologickej. Taký príbeh by dnes už nikoho nezaujímal.“
Podľa Dr. Kościołeka mladý človek 21. storočia nepociťuje potreby revolty. „Generáciou rebelov boli 70. roky, 80. roky a začiatok 90. rokov. Ich deti rebelmi už nie sú. Hľadajú stabilitu, bezpečnosť a kariéru.“
A chlapci v koži, bez školy, bez domova, kradnúci bohatým BMWčka z parkovisiek? „To nie je vzbura. Krádež áut bohatým, to je zlodejstvo.“
Revolta bola nahradená voľbou. „Ja som musel proti nim rebelovať, žil som v skostnatelých štruktúrach. Moje deti už nemusia, môžu si vybrať. Môžu byť, čím chcú. Ale niekedy to môže byť neprekonateľné a tragické.“
Kościołek ďalej poukazuje, že taký výber nemal Jánošík zo 17. storočia: „On musel byť zbojníkom“.
Túžba rebela po spravodlivosti
Inak ako Agnieszka Holland a Kasia Adamik sa na Jánošíka pozerajú goraly, komparzisti z Kościeliska, Szczawnice a Zakopaneho.
„Oni tu prišli z lásky k Jánošíkovi. Nie kvôli filmovému, vymyslenému, ale kvôli pravdivému, takému, ako si ho pamätajú. Lebo legenda Jánošíka je v Tatrách živá,“ hovorí Julian Klamerus, sprievodca v Tatrách a maliar. „Nemajú ho radi kvôli vzhľadu či vystupovaniu, nepozastavujú sa nad jeho psychikou. Podľa nich je Jánošík spravodlivý zbojník, ktorý trestá tých, ktorí sa podieľajú na krivdách.“
Pre Józefa Stryczuliho z Chocholowa to nie je prvé vystúpenie vo filme, kedysi hral vo filme o rodine Gąsienicówej. Na nakrúcanie priviedol aj svoje kury, husy a kačky. Kury uviazal na šnúrku, aby sa nerozpŕchli.
O Jánošíkovi hovorí, že by sa k nemu pridal aj teraz: „Človek tankuje do auta 5 litrov ropy a stojí to toľko, čo 80 litrov mlieka. Má to zmysel? Jánošík by to vyriešil. Lebo nejaký poriadok musí byť na svete.“
Przemysław Kamiński, psychológ, si zahral malú rolu vo filme: „Dnes by trebalo Jánošíka vpustiť do parlamentu. Lebo čo sa tam deje, je trápne.“
Danuta Haselmajer-Pilewicz na pľac prišla z Viedne. Rolu dostala vďaka Kasii. Kasia je jej pes, ktorý získal zlatú medailu za záchranu človeka. V Jánošíkovi Kasia ochraňuje zbojníkov pred pandúrmi.
Dnes, ako Danuta hovorí, by mal Jánošík tiež veľa roboty. Mal by si posvietiť na takých, čo neplatia dane a vďaka tomu bohatnú. Po odmlke dodáva: „Podľa toho, čo viem, pravdepodobne by si posvietil na doktorov.“
Pravdivá história Jánošíka Agnieszky Holland
Premiéra filmu je naplánovaná na september 2009. Jánošíka hrá český herec Václav Jiráček. Jeho najbližšieho kumpána hrá Slovák Ivan Martinka. Tretím zbojníkom je Huncaga – Michał Żebrowski. Vo filme si zahrajú tiež: Danuta Szaflarska ako Jánošíkova stará mama, Katarzyna Herman ako krčmárka Zuzana, Maja Ostaszewska ako veštica Marketa a Krzysztof Stroiński ako župan Láni.
V novom Jánošíkovi uvidíme exteriéry ako Chocholovská a Kościeliská dolina, vodopády Mickiewicza, zámky v Novom Wiśniczi a v Niedzici a Pieniny.
Film vzniká v koprodukcii Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska. Okrem kinoverzie filmu vznikne aj štvordielny seriál pre televízie.
Je fajn,ze sa konecne konecne dotocil film o tom nasom narodnom lapajo-hrdinovi.Akurat ma trochu boli,ze to museli napokon natocit poliaci.Nie,ze by som proti nim nieco mal,ale toto sme si mali zafinancovat sami.Bol to nas clovek a poctu dostal zo zahranicia.Obsadenie vyzera lakavo.Hlavne M.Zebrowski je trieda.Poslednu dobu som sa stretol s ludmi,co popieraju,ze Janosik vobec existoval.Viem,ze asi nebol zrovna svatec,ale toto ma nasponovalo.Nech bol,aky bol,hlavne je,ze nam slovakom dal silu zdvihnut hlavu a smelo sa pozriet inym do oci,ak nas chcu spochybnovat.Bol,je a bude nasim imaginarnym vodcom.V tom je sila jeho odkazu,aj ked sam o tom nikdy ani netusil.Zdravim tymto vsetkych jeho krajanov,nech su kdekolvek…
no janosik okradal bohaticha chudobnim daval….boze ja mam nik na pokecy dianka.bakal jak ma niekdo zaujem tak nech i napise ja som janosik d: heh 😀 heh heh heh a napiste na nic pa_po to je moj frajer