Image4

Krčmárka Prepelica

Elena Latečková – Rampáková sa narodila v Klenovci v roku 1920 ako štvrtá z piatich dcér miestneho kováča. Od detstva mala vrodený talent na herectvo, ktoré do značnej miery uplatňovala aj v ochotníckom divadle v Klenovci. Za Prvej republiky účinkovala v rôznych divadelných hrách v rodnej obci ako aj na zájazdoch s divadelnými ochotníkmi. Z tohto obdobia pochádza aj divadelná hra Ferka Urbánka “ Strídža spod hája“ ktorá bola aj sfilmovaná v roku 1922, rok po natočení prvého slovenského filmu Jánošík z roku 1921. Žiaľ tento film sa nezachoval. V tomto filme účinkovala aj jej staršia sestra. Počas štúdia na meštianskej škole v Tisovci, veľmi často hrávali divadlá v miestnej Sokolovni. Túto Sokolovňu v Tisovci navštevoval neskoršie aj malý a nadaný žiačik Ferko Kuchta, ktorý sa presadzoval hlavne v prednese básničiek a detských divadelných hier. Pani Elena sa osobne poznala s touto rodinou. V roku 1937 dostala pozvánku na konkurz do Košíc. Po tomto období začala pôsobiť ako profesionálna herečka, ktorá neskoršie zakotvila v Bratislave.

Pani Elena hrávala na doskách SND, účinkovala v televízii, rozhlase aj vo filmoch.

V roku 1961 ju režisér Paľo Bielik obsadil do úlohy krčmárky Prepelice v novom pripravovanom filme Jánošík. Túto filmovú úlohu považovala ako jednu z najdôležitejších filmových úloh, ktoré vo svojej hereckej kariéra dostala. Veľmi často na ňu spomínala, tak ako aj na Františka Kuchtu z Tisovca, ktorý v tomto filme predstavoval hlavnú úlohu.

V roku 1995 usporiadala jej rodná obec Klenovec pri príležitosti jej 75. narodenín veľkú oslavu, ktorá bola spojená aj s premietaním filmu Jánošík v miestnom kine ako aj stretnutie s jej rodákmi. Na toto stretnutie som bol pozvaný aj s mojou manželkou a s mojou mamou, ktorá bola jej celoživotná priateľka.

Pani Elena Latečková- Rampáková zomrela v Bratislave v roku 2010 v požehnanom 90. roku svojho života. Je pochovaná v Bratislave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *