Jánošík (1974)

Jánošík (1974)

Základné informácie o filme Jánošík (1974)

Rok uvedenia: 1974
Žáner: historický, dobrodružný
Krajina: Poľsko
Réžia: Jerzy Passendorfer
Scenár: Tadeusz Kwiatkowski
Kamera: Stefan Pindelski
Strih: Jadwiga Zajicek
Zvuk: Nikodem Wołk-Łaniewski
Hudba: Jerzy Matuszkiewicz
Návrh kostýmov: Elżbieta Meksz
Výprava: Jan Grandys
Dirigent: Jerzy Matuszkiewicz

Obsadenie filmu Jánošík (1974)

Marek Perepeczko – Janosik
Bogusz Bilewski – Kwiczol
Mieczyslaw Czechowicz – Knieža Horváth
Anna Dymna – Klarysa, dcéra kniežaťa
Marian Kociniak – Murgrabia
Ewa Lemanska – Maryna
Witold Pyrkosz – Pyzdra
Jerzy Turek – mäsiar Grzegorz
Jerzy Binczycki – strážca

Technické informácie o filme Jánošík (1974)

Dĺžka filmu: TV seriál – 579 minút (13 epizód po cca 45 minútach), film – 119 minút
Farba: farebný

Bližšie informácie o filme Jánošík (1974)

Jánošík neinšpiroval len slovenskú filmografiu. V Poľsku ho mnohí donedávna považovali za svojho hrdinu. Až historické bádania odhalili skutočnosť, že Jánošík pochádzal zo Slovenska a bol slovenským zbojníkom. V 70-tých rokoch 20-tého storočia ho však Poliaci brali za svojho rodáka. A tak ako na Slovensku, aj v Poľsku o ňom natočili film.

Režisér Jerzy Passendorfer pôvodne natočil televízny seriál o živote a činoch legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka. Príbeh však poňal odlišným spôsobom, ako slovenskí tvorcovia.

Podľa režiséra by legendy nemali byť brané príliš vážne. Práve preto si dovolil vo filme použiť viacero vtipných scén, humoru, no zároveň nezabudol ani na vášnivú lásku, povestné zbojnícke bitky, skoky a pády.

Dej rozpráva klasickú legendu o zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi. Na začiatku filmu je však jedna zaujímavosť. Pri pobyte Jánošíka vo väzení, sa hlavný hrdina dozvedá od spoluväzňa Slováka, že u nás na Slovensku mal menovca a že to bol zbojník, ktorý bohatým bral a chudobným dával.

Po úteku z väzenia sa Jánošík stáva zbojníkom a nasledujú prepady, výstrely, zbojníčenie. Na záver filmu Jánošík takisto končí na háku.

Poľského Jánošíka stvárnil herec Marek Perepeczko, ktorý pripomína mohutnou vysokou postavou a dlhými vlasmi Paľa Bielika.

Režisér sa však dopustil viacerých nezrovnalostí vo filme. Pravdepodobne to bolo na úkor dosiahnutia lepšieho efektu. Tak divák môže vo filme postrehnúť rozdielny počet zbojníkov a drábov v jednotlivých scénach nasledujúcich za sebou. V jednej chvíli použil napr. 16 drábov, vzápätí na to ich bolo už len 10.

Vo filme nájdeme niektoré pasáže hovorené po goralsky. Aj to sa dá režisérovi vytknúť, pretože tomuto dialektu nerozumie ani väčšina samotných Poliakov.

Napriek nedostatkom, trinásť dielny televízny seriál zožal u divákov veľký úspech. Na podnet toho neskôr vznikol už menej obľúbený film, ktorý je na rozdiel od seriálu dynamickejší a ucelenejší. Divák má preto možnosť vybrať si, ktorej verzii dá prednosť.

Užitočné odkazy k filmu Jánošík (1974)

Videá k filmu Jánošík (1974)

Pozrite si celý film Jánošík (1974) rozdelený na časti na Youtube.com.

Názor na “Jánošík (1974)”

  1. Seriál je jednoznačne lepší, než film, ktorý je vlastne z neho nie príliš vydarene zostrihaný. Hlavný hrdina sa síce volá Janosik, ale určite nie Juraj. Volali ho proste Janosik, nič viac. S našim Jurajom Jánošíkom nemá absolútne nič spoločné. Bol to najdúch, ktorému dal podľa nášho hrdinu toto meno pustovník, ktorý ho vychoval. Dej sa odohráva v 19. storočí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *