scan0020

Objav Františka Kuchtu do filmovej postavy Jánošíka

Paľo Bielik, režisér filmu Jánošík z rokov 1962/63, dlho hľadal vhodných kandidátov na postavu Jánošíka. Dopomohla mu k tomu náhoda.

Typ na Františka Kuchtu mu dal jeho priateľ, redaktor časopisu “ Film a divadlo“. Po určitej dobe sa Paľo Bielik s týmto redaktorom náhodou stretli. Tento redaktor a publicista mesačníka Film a divadlo sa osobne poznal s Františkom Kuchtom.

Redaktor  na začiatku 60. rokov chodieval do väznice v Leopoldove, kde sa pre odsúdených pripravovali rôzne kultúrne akcie a podujatia, o ktorých potom písal články pre tlač. Tu sa potom zoznámil aj s lekárom Františkom Kuchtom, ktorý v tej dobe pôsobil v Ilave. Lekár František Kuchta navštevoval pacientov v rôznych nápravnovýchovných zariadeniach, o ktorých sa staral, lebo hlavná nemocnica pre odsúdených bola v Ilave.

Pri spoločnom stretnutí Paľo Bielik mu hovoril, že dlho hľadá vhodného kandidáta do titulnej úlohy pripravovaného filmu a že zatiaľ ešte vhodného kandidáta neobjavil. Paľo Bielik mu dôkladne popísal typ kandidáta, ako by si ho asi predstavoval v titulnej úlohe. Pri tomto popisovaní postavy redaktora napadlo, že by o jednom takomto kandidátovi vedel. Je to vraj lekár, ktorý svojou výškou a zovňajškom by mohol zodpovedať pripravovanej postave a že pôsobí vo väznici v Ilave, následne potom mu ho tento redaktor dôkladne opísal.

Z uvedeného popisu sa Paľo Bielik rozhodol, že si tohto lekára pozvú na výberové konanie a kamerové skúšky. Spolu s vedúcim produkcie pánom Vladimírom Zimmerom sa vybrali na Ministerstvo spravodlivosti, kde požiadali o uvoľnenie lekára Františka Kuchtu pre potreby Slovenského filmu do pripravovanej úlohy. Po vzájomnom telefonickom rozhovore s lekárom Františkom Kuchtom im Ministerstvo spravodlivosti súhlas vydalo.

Paľo Bielik potom pozval Františka Kuchtu na výberové konania do Bratislavy. Ubytovaný bol v hoteli Carlton, kde sa stretol s Milanom Jablonským. Milan Jablonský popisuje toto stretnutie vo svojich spomienkach. Výberové konanie a následné kamerové skúšky dokázali, že vhodným kandidátom pre pripravovanú a titulnú úlohu bude práve František Kuchta. Aj napriek značnej kritike zo strany hercov profesionálov si Paľo Bielik obhájil svoje predstavy o titulnej postave filmu. Lekár František Kuchta sa stal tretím filmovým Jánošíkom.

Názor na “Objav Františka Kuchtu do filmovej postavy Jánošíka”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *