Nová tvár Jánošíka

Prinášame vám ďalší zaujímavý článok o nakrúcaní filmu Pravdivá história Jánošíka. Opäť je kostrbato preložený z poľštiny.

Nová tvár Jánošíka

(vyšiel 16.08.2008 v Polska Kurier Lubielski, autorka Magdalena Rigamonti)

Nie biele medvede na Krupowkách alebo oštiepky sú najväčšou atrakciou týchto dní v Tatrách. Najväčšou atrakciou tejto sezóny je Jánošík.

Václav Jiráček (Jánošík) a Agnieszka HollandTuristi prekonávajú deväť kilometrovú Chocholowskú dolinu aby sa dostali na pľac. „Vozím ich na Jánošíka, točia o ňom film. Neviem, čo z toho bude. Nejaká žena chce z nášho Jánošíka Slováka urobiť,“ hnevá sa bača z Chocholowa, ktorý vlastní koč s dvoma koňmi.

Tá žena je Agnieszka Holland. Už dva týždne pracuje spolu so svojou dcérou, 36-ročnou Kasiou Adamik, takisto režisérkou, na zobrazení duše Juraja Jánošíka, mladého muža, ktorý na začiatku 18. storočia viedol bandu zbojníkov.

„Chlapec, ktorého jedinou prácou je zbíjanie bohatých a obdarovávanie chudobných, ma nezaujíma. Môj Jánošík je chlapec plný rozporov, skrývajúci veľa tajomstiev. Okrem toho, podľa všetkých dokumentov, do ktorých nazrela scenáristka Eva Borušovičova, bol Jánošík Slovákom,“ hovorí Agnieszka Holland. Takže jej zbojník nebude mať veľa spoločného s Jánošíkom, ktorého poznáme z 13-dielného seriálu Jerzyho Passendorfera z roku 1973.
„Nerobíme komédiu. Chcem ukázať dramatický príbeh človeka, ktorý už ako 15-ročný bojoval v Rákociho protihabsurskom povstaní, potom vstúpil do rakúskej cisárskej armády, videl krv i smrť. Dezertoval z vojska, nedarilo sa mu v osobnom živote (nechcela ho dievčina, do ktorej sa zaľúbil). Rozhodol sa skryť pred svetom a pásť ovce.“

Nestalo sa, pretože jeho kamarát Tomáš Uhorčík ho urobil vodcom svojej zbojníckej družiny. Takže takmer náhodne sa Jánošík stal najslávnejším zbojníkom v strednej Európe. Je tragickou postavou – „mal iba 25 rokov, keď bol odsúdený na smrť. Jánošík bol hrdinom, ako Robin Hood,“ sumarizuje Holland.

Producenti filmu sú presvedčení, že okrem filmu vznikne pod jej vedením aj štvordielny seriál, ktorý preslávi zbojníka vo svete. „Premiéra je naplánovaná na september 2009 a už štyri európske krajiny sa zaujímajú o príbeh,“ hovorí Izabela Wojcik z Apple Cinema – spoločnosť, ktorá produkuje Jánošíka.

Je presvedčená, že 21 miliónov zlotých (o 5 miliónov viac, ako bol rozpočet filmu Katyn) investovaných do produkcie sa rýchlo vráti. „Film robíme s rozumom. Našťastie môžeme nakrúcať v exteriéroch Tatranského národného parku, takže nemusíme vystavať pohoria pri Varšave. Gorali pomáhajú pri produkcii filmu, v Jánošíkovi vystupujú ich ošípané, kravy, husi, psy a aj jedna mačička. Ich vlastníci sa takisto ukážu pred kamerami,“ hovorí manažér produkcie Paweł Bareński. Rýchlo prestane, musí zastaviť útok fotoaparátmi po zuby ozbrojených turistov na hercov. „Najpopulárnejší je Michał Żebrowski. Ľudia si myslia, že on je Jánošík, ale on hrá Turjaga Huncagu, takého tatranského Judáša.“

„Často sa objektívy zaostrujú aj na pobehujúce kozičky, a okrem toho aj na mňa. Mali by sme brať po 5 zlotých za fotku, ako to je pri medveďoch na Krupowkách. Aspoň Żebrowski,“ smeje sa Agnieszka Holland a ukazuje na vedľa stojaceho človeka. „Vašek je u nás ešte neznámy. Ale je to talentovaný herec. Prvýkrát som ho videla pred šiestimi rokmi, hneď som vedela, že on bude najlepší Jánošík.“

Keď som zopakovala slová Agnieszky 28-ročnému českému hercovi Václavovi Jiráčkovi, ktorého tu všetci volajú zdrobnene Vašek, začervená sa a odvracia hlavu, z ktorej mu visí 14 čiernych vrkôčikov. „Zčasti je to parochňa. Niektoré sú moje. Špeciálne kvôli tejto postave som si nestrihal vlasy,“ prezrádza Jiráček.

„Dievčatá na pľaci sú ním očarené. Turistky taktiež,“ hovorí jedna zo žien zo štábu. „Prišiel som tu hrať, a nie nadväzovať ‘romániky’,“ hovorí herec a ukazuje svoje špinavé ruky. „Na začiatku mi ich maskérky špinili celé ráno. Po desiatich hodinách filmovania už nemám silu zbaviť sa tej špiny, tak idem spať s rukami Jánošíka,“ hovorí a napráva si parochňu. „Mne sa zdá, že Jánošík bol dobrý muž. Toľko rokov zbíjal a nikoho nezabil.“

Na pľaciO chvíľu sa Vašek vracia na pľac. Na chvíľu opäť v doline nastane poriadok. „Dnes nakrúcame scény, kde Jánošík navštívi rodnú dedinu Terchovú a rozdáva lup,“ dozvedáme sa od Kasie Adamik. Scénografi zapálili zvonicu, a niekoľko zrubov prispôsobili do reality 18. storočia.

„V prvom dome žijú rodičia Jánošíka,“ hovorí Adamik. „Jánošík dáva babám gorálky a striebro. Pandúri idú!“ Do dediny vchádza na koňoch šestica vojakov. Zbojníci utekajú do hôr, domáci do domov. Iba husi ostali stáť na strede cesty.

Po chvíli sa záber opakuje. „Ale najprv pusťte turistov. To bude efektívnejšie,“ rozkazuje Holland. A šepká nám: „Zajtra nakrúcame na ceste k Morskému oku. Tam bude ľudí. Dúfam, že film stihneme dokončiť do začiatku septembra.“

Pred piatimi rokmi sa nakrúcanie Jánošíka prerušilo. Vtedy bolo hotových 40 percent z filmu. Vycúval producent a neboli peniaze na zvyšok. „Keď sme sa pred dvoma týždňami vrátili na pľac, herci vyzerali tak, akoby to ani nebola taká dlhá prestávka,“ hovorí Agnieszka a sľubuje, že diváci to nespozorujú vo filme.

Autorka: Magdalena Rigamonti
Zdroj: Kurierlubelski.pl

Názor na “Nová tvár Jánošíka”

  1. Prepacte Slovaci moju slovencinu.

    Uz z samych len zaberov s filmu mozna poviediet’, ze to niebudie ziadna ‘pravdiva’ historia, skoro na zaberach je Janosik w Tatrach (Chchołowska Dolina, Rusinowa Polana,etc.),
    vsetkie viemy, ze Janosik nigdy v Tatrach nie bol, urodil sa v Terchovej (niejakie 100 km od Tatier, jesli mam dobru pamet’).
    A tak w ogóle to jak ich kurwa! wpuścili z tym cały burdelem do Parku Narodowego?! Skandal
    Chociaż u Vas też nakrucali w TANAP (na priklad ‘Ravenous’)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *