Ozval sa Pavol Tomašovský

Čoskoro uvidíte ďalšie zaujímavé články na našej stránke. Ozval sa nám dlhoročný pracovník Slovenského filmu Pavol Tomašovský a prisľúbil nám spoluprácu (okrem e-mailu na túto stránku napísal aj komentár). Sčasti sa v súčasnosti zaoberá témou Jánošík vo filme, pripravuje článok pre Slovenský filmový ústav o jednom z hlavných predstaviteľov Jánošíka, Františkovi Kuchtovi. Poskytol nám zopár stručných informácií o jeho živote. Niektoré sme pre vás vybrali.

„Je to príbeh lekára- ktorý sa za života stal legendou. MUDr. František Kuchta alias Jánošík 3. Osobne som ho poznal, pripravujem jeho stručný životopis. František Kuchta pochádzal z malebného mestečka Tisovec, ktoré sa nachádza neďaleko Klenovca. V minulosti sa mnohí obyvatelia týchto miest navzájom poznali. Zatiaľ Vám môžem len toľko povedať, že lekár František Kuchta sa narodil 14.1.1932 v Tisovci, pracoval v rôznych chirurgických oddeleniach nemocníc. Naposledy býval v Dolných Vesteniciach pri Bánovciach nad Bebravou. Zomrel náhle vo veku 49 rokov v Bánovciach dňa 27.3.1981. Pohreb sa uskutočnil dňa 31.3.1981 v jeho rodisku v Tisovci. Postavu filmového Jánošíka vytvoril v roku 1962 ako tridsaťročný.“

Okrem životopisu Františka Kuchtu nám poskytne aj cenné informácie o filme z roku 1962/63. Osobne sa stretol s Paľom Bielikom a inými tvorcami filmu.

Zároveň spomenul aj to, že do kontaktu sa dostal aj s režisérom prvého Jánošíka Jaroslavom Siakeľom pri príležitosti 60. výročia Slovenského filmu, kde sa vtedy konala premiéra aj prvého Jánošíka z roku 1921 už v novej zrekonštruovanej podobe. Aj ten mu porozprával rôzne poznatky o natáčaní filmu.

Pavol Tomašovský nám prisľúbil dodať informácie o osobnostiach, s ktorými sa stretol a zároveň aj iné poznatky, ktoré o filmoch má. Takže sa môžete tešiť na ďalšie zaujímavé články.

8 názorov na “Ozval sa Pavol Tomašovský”

 1. Pán Tomašovský, vedeli by ste mi prezradiť viac o Františkovi Kuchtovi? Zbieram o ňom informácie, ale zatiaľ ich mám len kusé. Rada by som sa o ňom dozvedela aj nejaké pikantnosti, ale aj mnohé vecí z jeho života. Bol ženatý? Mal deti? Akej farby mal oči. Fajčil? Piť pil, to je viac ako isté, veď ktorý Kuchta nepije.

  Veľmi pekne ďakujem za akékoľvek informácie o ňom!

  So srdečným pozdravom

  Viera Kuchtová

 2. Pani Kuchtová,

  Ozvite sa mi, prípadne na moju emailovu adresu, alebo prostredníctvom mobilu. Kontakt na mňa sa nachádza u tvorcov týchto stránok, ktorí Vám ho môžu poskytnúť.

  So srdečným pozdravom

  Pavol Tomašovský

 3. Vážený pán Tomášovský,

  veľmi pekne Vám ďakujem za informácie poskytnuté telefonicky.
  Pre veľkú zaneprázdnenosť som ešte nemala čas sa Vám ozvať, už vôbec nie za Vami prísť na Kolibu.
  Ak budete taký láskavý, mohli by sme viesť „rozhovory“ formou e-mailu.
  Môj kontakt:
  kuchtova@ulib.sk

  So srdečným pozdravom ostáva

  Viera Kuchtová
  0905 158 825

 4. mam zaujem o knihu o MUDr Františkovi Kuchtovi,
  Je uz v predaji?

 5. K menu Kuchta som sa dostal pri štúdiu dejín SNP
  /Jablonický,Husák, JUDr.Mikula a i./Zaujímali ma príčiny náhleho, predčasného zahájenia SNP-hlavne v súvislosti s popravou diplomatzickej misie / Otto s rod a so sprievodom/.
  Veliteľom popravčej čaty mal,byť dôstojník slovenskej armády
  Cyril Kuchta./ nar.1913/.
  Bol som zvedavý, v akom vzťahu by mohol byť k MUDr.Fr.Kuchtovi. ktorý bol v krúžku medikov v r.1956-57,
  ktorý patril pod môj patronát v rámci stáži na 1.int. Klinike L.Dérera., kde som bol v tom čase odb.asistantom.Fr.Kuchta vynikal výškou a vzhľadom. Prehovoril som ho, aby si zahral v našom volejbalom društve v nemocnici na Mickiewiczovej.
  A ja som bol jeho nahrávačom. A už v tom čase sme si ako športovci tykali….Potom som ho registroval vo filme Jánošík
  a naposledy som sa stretol s jeho menom v r.1985 na Malte
  -v chorobopisoch, kde Dr.Kuchta pracoval v prvej vlne čsl.lekárov, ktorí prišli ratovať maltské zdravotníctvo.
  Bol som len informovaný, že pracoval ako lekár v ilavskej väznici.Dozvedel som sa neskoršie o jeho náhlej smrti.
  Aká bola príčina?
  Bol Cyril Kuchta jeho otec / nar.1913./Mohol byť-v r.1932 by mal 19.r.
  Ďakujem za kontakt a odpoveď.
  MUDr.A.Kocinger.

 6. Pán MUDr. Kocinger,

  Prosím Vás, ozvite sa mi tel. číslo 0907375246, Mohol by som Vám poskytnúť viacej informácii ohľadom MUDr.Františka Kuchtu.
  Cyril Kuchta nebol jeho otcom.
  S pozdravom
  Pavol

 7. Vážená pani Kuchtová,
  Uplynuli 4.r.a nikto sa k môjmu dotazu -v súvislosti s MUDr.F.Kuchta a Cyril Kuchta- sa nikto neozval.

  MUDr,Kuchtovcov je na Slovensku veľa:
  MUDr.Ján Kuchta PhD.ortoped TRnava
  MUDr.Pavol Kuchta.gynekol.-Michalovc
  MUDr.Jaroslav Kuchta všeobec.lekár Pov.Bystrica
  Strácam záujem pátrať po príbuzenstve vykonávateľa popravy nemeckej diplomatickej misie pod vedením gen.Otta. 23.8.1944,
  lebo to nevie alebo skôr nechce prezradiť ani UPN.
  A to bola jedne z príčin, prečo vypuklo SNP predčasne. Nemci odzbrojili 2 slovenské divízie na východe Slovenska a porazili SNP a jeho vojenský vodcovia gen.Viest,Golian. Malár. zahynuli v nemeckom zajatí a jeho hlavní organizátori sa schvali a stali sa hrdinovia.
  Žijú ešte jedinci, ktorí túto exekúciu vládnej misie môžu potvrdiť.Nechce sa, nesmie sa ?Je to hanba Slovenska? Čo hovorí ÚPN?????
  AK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *