Režisérka Jánošíka – Agnieszka Holland

Agnieszka Holland za kamerouAgnieszku Holland už viacerí poznajú ako režisérku najnovšieho filmu o Jánošíkovi. O koho naozaj ide, asi všetci nevedia.

Agnieszka Holland sa narodila v hlavnom meste Poľska, vo Varšave. Štúdiom na pražskej FAMU odštartovala svoju kariéru a o niekoľko rokov neskôr sa zaradila k najuznávanejším poľským režisérkam. Jej začiatky sa spájajú so známymi osobnosťami poľskej kinematografie Krzystofom Zanussim a Andrzejom Wajdom, kde vystupovala po ich boku ako asistentka.

V roku 1978 nakrútila svoj prvý film Provinční herci, ktorý bol o dva roky neskôr ocenený na filmovom festivale v Cannes Medzinárodnou cenou poroty. Významné ocenenie získala aj za svoj film Európa, Európa z roku 1991, za ktorý jej udelili Zlatý Glóbus a druhú nomináciu na Oscara za najlepší zahraničný film.

Cesta režisérky však nebola taká jednoduchá. Dokonca sa v čase normalizácie dostala aj do basy za politické protesty v študentskom hnutí. Bývať v rodnej krajine a v Československu v tom období nebolo jednoduché, a tak po vyhlásení výnimočného stavu v Poľsku emigrovala do Francúzska. Tu pokračovala v režírovaní. Vďaka svojej úspešnej tvorbe sa dostala až za oceán priamo do Hollywoodu, kde nakrútila film vtedy so začínajúcou hviezdou Leonardom DiCapriom. Takže skúseností má režisérka Agnieszka Holland viac než dosť. Nie sú to len filmy z prostredia strednej Európy, ale aj z krajín, kde má kinematografia svoje korene, z Francúzska a Ameriky.

Agnieszka Holland s Jánošíkom a Uhorčíkom

S takýmito skúsenosťami zavítala v tom čase už svetovo uznávaná režisérka aj k nám na Slovensko. Producent Rudolf Biermann ju oslovil so scenárom Evy Borušovičovej, aby natočila v poradí už piaty film o Jánošíkovi. Po dlhšom otáľaní režisérka súhlasila, a tak sa začalo s nakrúcaním. Po toľkých skúsenostiach s režírovaním, Agnieszka Holland vidí rozdiely v natáčaní u nás a na Západe: „Lepšie sa pracuje v Amerike alebo vo Francúzsku. Štáby sú profesionálnejšie a organizácia práce je lepšia. Za desaťročia si tam filmári vytvorili istú rutinu. Prácu robia ľahšie, lepšie. Ale tu, v strednej Európe, zase objavujete kopu talentovaných ľudí s veľkým entuziazmom.“ (http://kultura.sme.sk/c/4902821/agnieszka-holland-mam-rada-anarchistov-mne-sa-janosik-paci.html?vf=rss)

Napriek tomu Agnieszka Holland nepovažuje Hollywood za svoj sen a predovšetkým domov.

Nedostatky v kinematografii v Poľsku, Česku a na Slovensku režisérka vníma, ale podľa nej ich nahrádza ľudský prístup, ktorý si veľmi cení. Práve ten sa prejavil pri nakrúcaní nového Jánošíka.

Film bude mať tri jazykové verzie – českú, poľskú a samozrejme slovenskú. Agnieszka Holland sa priznala, že by najradšej urobila ešte jednu verziu. Nechala by hercov, nech hovoria každý vo svojej reči. Tak to bolo aj v dobe Jánošíka, jeho zbojníci pochádzali z rôznych krajín. Na túto verziu však už nezostali peniaze.

Zaujímavosťou Agnieszky Holland je to, že na viacerých filmoch pracovala spolu s ďalšími režisérmi. U Jánošíka to bola jej dcéra Kasia Adamik a pri seriály Ekipa sa dokonca k matke a dcére pridala tretia režisérka, sestra Agnieszky, Magdalena Lazarkiewicz. Ich spolupráca však prebiehala bez problémov.

Za zmienku stojí ešte fakt, že Agnieszka Holland vo svojich začiatkoch režírovala v divadle. Neskôr sa v ňom už však neangažovala.

Stručný prehľad udalostí a ocenení Agnieszky Holland

 • 1948: 28. novembra sa narodila vo Varšave. Starí rodičia z otcovej strany zahynuli v gete, matka katolíčka sa zúčastnila na Varšavskom povstaní
 • 1971: absolvovala štúdium réžie na pražskej FAMU
 • 1973: začínala ako asistentka réžie u Krzysztofa Zanussiho pri nakrúcaní filmu Iluminácia
 • 1975: v televízii debutovala filmom Večer u Abdona
 • 1979: debutovala celovečerným hraným filmom Provinční umelci
 • 1981: získala Zvláštnu cenu poroty za film Osamotená žena na festivale poľských filmov v Gdansku
 • 1981: emigrovala, usadila sa v Paríži
 • 1985: film Bittere Ernte získal cenu na festivale v Montreale
 • 1992: film Európa. Európa bol nominovaný na Oscara a získal Zlatý glóbus
 • 1999: na filmovom festivale v Las Vegas dostala cenu za celoživotné dielo
 • 2001: za výnimočný prínos poľskej kultúre si prevzala Dôstojnícky kríž
 • 2002: získala Zvláštnu cenu za umelecké úspechy v Poľsku i v cudzine
 • 2007: za réžiu filmu v Tieni Beethovena získala nomináciu na španielsku filmovú cenu Goya aj cenu na festivale v San Sebastiane
 • 2009: s dcérou Kasiou Adamik dokončila film Jánošík: Pravdivá história, premiéra je naplánovaná na 10. septembra
 • zdroj: http://kultura.pravda.sk/agnieszka-holland-hollywood-nebol-mojim-snom-necitim-sa-tam-doma-pxe-/sk_kfilm.asp?c=A090605_172717_sk_kfilm_p46

Zaujímavé odkazy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *