Ďalšie recenzie Jánošíka

Stále je ešte pred premiérou filmu Jánošík s podtitulom Pravdivá história, no po predchádzajúcej dávke hodnotení pribudli ďalšie recenzie filmu.Jánošík pred súdom

Aktualne.centrum.cz: Člověk, který by začal tvrdit, že Agniezska Hollandová (60) se svou dcerou Kasiou Adamikovou (36) stvořily hodnotné umělecké dílo, bude považován trochu za blázna. Jenomže ať budeme v Jánošíkovi vypočítávat všechny domnělé nebo skutečné chyby, nemůžeme popřít, že se jednak nedá rozpoznat, která pasáž byla točena dřív a která později. Tudíž, že film má zcela jednotnou atmosféru, a vize obou režisérek je naprosto důsledná, opírající se pevně o scénář, který jánošíkovský idol přeorává od základů. … Jánošík není špatný a nepovedený film. Jeho řemeslná stránka má špičkové parametry a až na nepřesně napasované postsynchrony ničím neruší. I akční scény, jichž je tedy poskrovnu,  vykazují dobrou dynamiku a nešetří se v nich krví.

kultura.sme.sk: Vašek je stvorený na Borušovičovej Jánošíka – živelný a mystický, idealistický a cynický, túlajúci sa rebel, vlk.

marosbelusko.blog.sme.sk: Film ako taký sa dá rozdeliť na 2 časti. Lepšiu a zlú. Tá zlá bola počiatočná polovica. Scenérie prírody boli jediným svetlým bodom. Poľská režisérka sa vyjadrila, že fyziologické zmeny na hercoch divák nepocíti, nie je však tomu tak. Je zjavné kedy má hlavný hrdina 24 a kedy 30 rokov. Po technickej stránke sa réžia snažila urobiť všetko čo sa dalo, kamera, ktorá však akoby dostala parkinsona bola všadeprítomná. Ako divák som odchádzal z kina s boľavými očami. Navyše príbeh bol len útržkovito pospájaný a zdalo sa, akoby sa ma niekto snažil uviesť do deja počas celých 60 minút.

kultura.pravda.sk: Prílišná snaha o poľudštenie má však svoje úskalia. Nový Jánošík uvažuje na hôrneho chlapca až priveľa. On vlastne nechcel byť zbojníkom. Odpoveď na to, prečo sa ním stal, sme však nedostali. Prístup k Jánošíkovi ako k „nepremožiteľnému“ chlapovi je čiernobiely a prvoplánový. Prístup Hollandovej a Adamikovej je zase príliš filozofujúci, snový až rozprávkový. Ani jeden sa neblíži k tomu, prečo sa práve Jánošík stal takou legendou a symbolom. Zrejme mal v sebe čosi navyše. A to tu chýba.

Inland.sk: Jánošík je super, lebo som sa naň nedíval ako na slovenský koprodukčný film, nedíval som sa naň už a priori zhovievavo a s rezervou, berúc do úvahy veci s filmom priamo nesúvisiace. Ako dlho film vznikal, aké problémy boli, ako to chvíľu vyzeralo, že zostane len krátky surový zostrih, ktorý sa nemal dostať von, a každému, kto ho videl, hoci nemal, to bolo ľúto. Nedíval som sa naň ako na Báthoryčku a už vôbec nie ako na Cinka Pannu, a ak som k výsledku trocha kritický, tak len preto, že môžem. Ten film to znesie.

atlas.sk: Čo sa tvorkyniam Jánošíka na rozdiel od Jakubiskovcov vo filme s podobným osudom a zameraním podarilo, bolo bravúrne podanie folklóru. Zaklínalo sa, verilo poverám, štvorgeneračne tancovalo pri ohni i hrdo tvárilo na svadbách. Verne zobrazené boli momenty od liečenia fekáliami po hlučné a obradné lúčenie sa s telom na pohrebe. … V čom sa divák zorientuje určite, je krásny a dojímavý príbeh skôr ako Jánošíka hrdinu, Jánošíka-človeka, ktorý sa vďaka filmu už nejaví len ako rozprávkový, ale znova ako náš. A pravdivý.

Ako sa Jánošík páčil slovenským známym osobnostiam, prečítate si na pluska.sk.

Na záver si pozrite videorecenziu redaktorov z Kinema.sk:

5 názorov na “Ďalšie recenzie Jánošíka”

  1. Včera som si pozrel nového Jánošíka. Prvé dojmy mám zmiešané. Nebol to zlý film, skôr dobrý. Ale nebolo tam nič, čo by sa dalo nazvať dejom. Nič ma tam nevtiahlo do filmu. A ešte jedna vážna vec. Slovenský ľud tam bol vykreslený ako ničnerobiaca, opíjajúca sa a súložiaca sebranka. Pani režisérka trocha mala naštudovať aj spôsob života slovenského ľudu, prácu na pánskom a čo ma prekvapuje vo filme nebol DEREŠ. To sú tak dôležité skutočnosti, ktoré charakterizujú túto dobu, že je nemožné aby sa vo filme Jánošík neobjavili.

  2. Tak aj ja som bolna noveho Janošika a co sa mi pacilo najviac boli elektricke vedenia v pozadi mohli to aspon vyretusovat alebo mohli dat Janošikovi aj Laptop a bolo bi vela veci tam chybalo ci us pisal aj Martin hore.

  3. je mi do plaču ako zhovadili Jánošíka.Pripadá mi to akoby to zrežírovala lacina Poľka,zahral to cukríček a napísal Fekete z Budapešti.Dúfam že na tanto film rýchlo zabudnem a dúfam že sa ešte dožijem lepšej verzie!!!!!!!

  4. Onicom film.To zas niekto ukradol peniaze.To ze bol drahý film sa mi nezda.Nemal ani nohy ani pety.Skakalo to tam z deja do deja.A to elektricke vedenie na konci nemalo chybu.Hamba.Jedine co tam bolo pekne bola ta priroda.Ta bola zadarmo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *