Jánošík na Oscary nepôjde

Ohľadom nominácie filmu Jánošík. Pravdivá história. na Oscara sa v poslednom čase viedli mnohé diskusie. Konečný verdikt je však jasný. Jánošík na Oscary nejde. Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia.

Ako dôvod nezaradenia filmu Jánošík uvádza viceprezidentka SFTA Zuzana Mistríková nespĺňanie jednej z podmienky Americkej akadémie filmových umení a vied. Tou totižto je väčšinové zastúpenie slovenských tvorcov. Krajina prihlasujúca film musí potvrdiť, že najmenej dvaja z tvorcov v kategóriách réžia – scenár – producent a štyria v kategóriách kamera, strih, architekt, kostýmy, hudba a zvuk musia byť z danej krajiny. Zároveň musí byť prevaha zastúpenia v hlavných hereckých úlohách.

Podľa SFTA film Jánošík nespĺňa už prvú z uvedených podmienok. Jánošík má slovenskú scenáristku Evu Borušovičovú, poľské režisérky Agnieszku Holland a Kasiu Adamik a dvoch producentov – Slováka Rudolfa Biermanna a Poliaka Dariusza Jablonského. Pričom SFTA tvrdí, že poľská strana za výkonného producenta označila len Jablonského.

Proti týmto tvrdeniam sa ohradzovali samotní tvorcovia filmu a spochybňovali rozhodnutia SFTA.

Obaja producenti sú rovnocenní, uvádzame to v distribučnom liste aj na oficiálnej stránke.“ , hovorí slovenská distribútorka filmu Denisa Biermannová. (http://kultura.sme.sk/c/5024072/janosik-a-oscary-velmi-komplikovany-pripad.html)

Zároveň uvádzajú, že Americká akadémia pripúšťa možnosť, že producentov môže byť viac. Poukazujú aj na alternatívu, že ten istý film môžu do súťaže o Oscara poslať aj viaceré krajiny, čiže Slovensko aj Poľsko. V stanovách Americkej akadémie to nie je zakázané.

Zuzana Mistríková si však myslí, že vzhľadom na prísne pravidlá súťaže môže dané podmienky splniť len jedna krajina. A tak sa SFTA rozhodlo, že film Jánošík. Pravdivá história. na Oscary nepošlú. Našu krajinu tak bude reprezentovať film Jiřího Chlumského Nedodržaný sľub, ktorý vyhral v hlasovaní akademikov.

Záujem o Jánošíka sa črtal aj v ďalších krajinách, ktoré sa podieľali na tvorbe filmu. Nakoniec však ani u nich film neuspel. Poľsko viac verí filmu Rewers v réžii Borysa Lankosza a Česko sa rozhodlo pre film Marka Najbrta Protektor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *