Kto bude v Jánošíkovi Jánošíkom?

Do role Jánošíka vo veľmi očakávanom novom filme o Jánošíkovi, ako už určite viete, bol obsadený český herec Václav Jiráček. Kto to vlastne je? V krátkosti vám ho predstavíme.

Narodil sa v Prahe roku 1978. Tu sa začala aj jeho herecká kariéra. Študoval Divadelnú akadémiu muzických umení u Miroslava Krobota. So štúdiom ešte poriadne ani nezačal, keď ho známa poľská režisérka Agnieszka Holland obsadila do filmu Jánošík roku 2001 ako 23-ročného.

JánošíkAko diváci sme sa mohli stretnúť s Václavom Jiráčkom aj v Bratislave na hosťovaní Dejvického divadla (v predstaveniach Hamlet a Teremin) alebo v divadle Meteorit. So spolužiakmi založili herecký súbor Divadlo LETÍ. Okrem Jánošíka stihol v 6-ročnej prestávke natočiť 6 ďalších filmov. Konkrétne sú to tieto: „Hodinu nevíš“, „Hlídač č.47“, „Na vlastní nebezpečí“, „Krev zmizelého“, „Restart“, „Dark spirit“. (viac: http://www.topky.sk/cl/15/478373/Janosik-je-online-prave-teraz-)

Do role Jánošíka bol vybratý spomedzi 300 uchádzačov zo Slovenska, Poľska a Česka. Čím upútal, hovorí samotná režisérka Agnieszka Holland: „Vašek nás okamžite nadchol, odlišoval sa od všetkých. Mal v sebe nielen pochmúrne, chlapčenské čaro, ale predovšetkým z neho bolo cítiť istý druh vnútornej nezávislosti, bez ktorej sa hlavný hrdina stáva len bábkou.“ Dokonca ho charizmou prirovnala k Leonardovi DiCapriovi. (viac: http://koktail.pravda.sk/novy-janosik-ma-charizmu-dicapria-zvadza-ho-aj-tana-pauhofova-pt3-/sk-kkoktail.asp?c=A090604_111847_sk-kkoktail_p47)

Pre mladého začínajúceho herca to bola určite veľká príležitosť. Sám Václav Jiráček priznáva, že z doterajších postáv, ktoré si mal možnosť zahrať, mu bola postava Jánošíka úplne najbližšia a v jeho živote tento film znamenal veľa. Vďaka nemu sa naučil množstvo ďalších vecí, medzi ktoré patrí šermovanie, práca s kaskadérmi a dodnes si chodieva zajazdiť na koni Čimčimovi, ktorý hral aj v Jánošíkovi. Nepochybne si cení aj priateľstvá, ktoré nadobudol počas natáčania. Na tlačovej konferencii priznal, že s Uhorčíkom (Ivan Martinka) nie je priateľom len na plátne, ale aj v súkromí. Pri príchode Ivana do Prahy sa vždy stretnú a porozprávajú.

Jánošíka si zamiloval, ako aj Agnieszka Holland a pravdepodobne viacerí účastníci filmu, po prečítaní scenára. Je zameraný predovšetkým na príbeh človeka a to sa mu veľmi pozdávalo. Aj keď priznáva, že s Jánošíkom má len pár spoločných čŕt. (viac: http://hnonline.sk/c1-37421370-nalepka-zbojnika-nebojim-sa-jej)

Počas dlhej prestávky medzi natáčaním však nestratil entuziazmus a na dokončenia filmu sa tešil aj po toľkých rokoch. Doba sa na jeho výzore veľmi neodzrkadlili, naopak, pauza mu prospela v hereckom dozretí.

Vo filme bude Václav Jiráček vystupovať po boku až troch žien, dokonca zahrá aj chúlostivé scény. Pre neho vraj neboli problém, patria k práci. Ženské publikum sa má tak na čo tešiť. Ako je to však so ženami v súkromnom živote Václava Jiráčka, sa zatiaľ nikomu nepodarilo zistiť. Ja mu v tom fandím.

Ďalšie informácie o Václavovi Jiráčkovi v Jánošíkovi:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *